Taszár község Kaposvártól 8-km-re keletre fekszik, a 61-es főút mentén. A főútvonalon könnyen megközelíthető, naponta 21 autóbuszjárat érinti. Vasútállomása Kaposvár - Dombóvár vasútvonalon 3 km-re fekszik a község központjától. A magyar falvakra jellemző településszerkezetet és építkezési módot az 1950-es években megépített katonai reptér és lakótelep gyökeresen megváltoztatta. A honvédségi objektumok a település jelentős részét foglalják el. Ez elsősorban a reptér és a laktanya beépítését jelenti.

A hagyományos falvakra jellemző házak mellett megépültek a reptéren és laktanyában szolgálatot teljesítő katonák 2-3 emeletes, zömmel lapostetős tömbházai. A község 1995-ben a nemzetközi és hazai érdeklődés középpontjába került. A délszláv válság miatt Taszár az IFOR majd később az SFOR csapatok logisztikai bázisa lett. 2003-ban pedig a taszári bázison történt az iraki önkéntesek kiképzése. Útjaink és járdáink szilárd burkolatúak. 

A község modern felszereltségű orvosi- és fogorvosi rendelővel rendelkezik. 2002-től informatikai csomópontként működik a Teleház információs iroda a településen, melynek szolgáltatásai kiterjednek a község területén működő, mezőgazdasági, ipari vállalkozókra. Egyben lehetőséget biztosítanak a felnövekvő ifjúság és az idősebb korosztály részére, hogy az Internet világsztrádára csatlakozhassanak ismeretszerzés céljából. Az általános iskolában tanuló gyermekek számára biztosított a számítástechnikai eszközök használata. 2013-ban megnyílt az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (továbbiakban: IKSZT), mely összefogja a településen található kulturális, informatikai és közösségi rendszereket a már meglévő kötelezően biztosítandó alapszolgáltatásokon felül. Keretei között működési lehetőséget kapott a helyi könyvtár, civil szervezetek, valamint a Teleház.

A közösségi élet színterei, fórumai

A közösségi élet többféle színtéren valósul meg. Ilyenek a társasházi övezetben található lakóközösségek, a családi házas övezetek közösségei, a munkahelyek, önkormányzati intézmények, a templom, a civil szervezetek és sportegyesületek. A lakosság életminőségének javítását kívánjuk elősegíteni a környezet – a gazdaság – és a társadalom problémáinak együttes kezelésével.

Taszáron lehetőség van tartalmas művelődési és sport tevékenységek végzésére egyesületi és önkormányzati szervezésben.

2013 januárjától a kulturális programok szervezését a civil egyesületetekkel összhangban az IKSZT munkatársai koordinálják, bonyolítják le. Igyekeznek minden korosztálynak és ízlésnek megfelelő rendezvényeket szervezni, melyhez kérik a civilek javaslatait és segítségét a megvalósításhoz. Az oktatási intézményekkel is szoros kapcsolatot ápolnak, a pedagógusokkal közösen alakítják az óvodásoknak és az iskolásoknak szervezett programokat.

Az önkormányzat intézményeivel karöltve szabadtéri programokkal próbálja a település lakosságát a közösségi kapcsolatok szorosabbá tételére ösztönözni. Ezek: Falunap, Gyermeknap, nagyobb ünnepekhez kapcsolódó rendezvények. A zöldterületeken park és pályázati forrásból kialakított játszóterek biztosítják a kikapcsolódást

A település vezetése gondot fordít arra, hogy bevonja a rendelkezésre álló „szellemi tőkét” a társadalmi életbe, programok szervezésébe. A helyi művészeknek lehetőségük van alkotásaik bemutatására, kiállítások szervezésére. A Taszári Hely- és Repüléstörténeti Kiállítás felöleli Taszár katonai múltját, egészen a honvédség végső kivonulásáig. Katonai gyűjtésekből, veteránok adományaiból, helyi önkéntesek munkájával valósult meg a kiállítás. A helyi kötelező közszolgáltatási feladatok megszervezése, a humán szolgáltatások, a szociális és gyermekjóléti ellátások, a település üzemeltetési feladatai, a közterületek karbantartása a lehetőségekhez mérten biztosított. Folyamatos cél az ellátás minőségének további javítása, valamint a közszolgáltatások fenntartása. A civil szervezetek aktívak, sokszínű tevékenységeikkel a település fejlődéséhez járulnak hozzá. Az Önkormányzat támogatással, az IKSZT működtetésével és tájékoztatással segíti munkájukat. A civil szervezetek önkéntes munkával és adományok közvetítésével enyhítik a hátrányos helyzetű családok mindennapjait.

A település története

Taszár szó szláv eredetű, eredeti jelentése famunkát, illetve ácsmunkát végezni. Ha minden áron magyarra akarnánk lefordítani, „Ácsok falva” lenne a jelentése. Első levéltári adatunk Taszárról, Szent István idejéből való, aki előírta, hogy minden tíz falunak kötelezően templomot kell építenie. Ilyen templommal rendelkező falu volt Taszár is, s ebből származik megkülönböztető neve, Egyházas-Taszár. A török kiűzése után megszűnik Taszár többféle elnevezése - Egyházastaszár, Kistaszár, Nagytaszár. Vámostaszár - megmarad mindmáig, csak Taszár. Ekkor Taszárnak 45 lélekszáma volt, földjei elvadultak, medvék, kóbor farkasok uralták a környéket, temploma elpusztult. Az első katonai felmérés térképén látszik, hogy a Kapos medre még szabályozatlan volt, körülötte széles volt a mocsaras terület. Taszár házai a környék falvaihoz hasonlóan észak-déli utcára rendeződtek. A római katolikus templom helye is egyértelműen beazonosítható. Az eredetileg XV. században épült templom ismételt felépítését 1738-ban kezdték meg és 1748-ban fejezték be. Taszár és környéke 1807-től, mint hitbizományi birtok a piarista rend kezelése alatt állt mindaddig, míg a magyar állam a nagybirtok rendszerrel a hitbizományokat megszüntette, államosította. A második katonai felmérésen már látható a Kapos- folyó szabályozása, és az 1872-ben átadott Zákány- Dombóvári vasút nyomvonala is. Az 1800-as évek vége felé sem változott különösebben a település szerkezete. Az 1941-es térképen már jelölték az akkori reptér helyét és a vasútállomás épületeit is.

A magyar falvakra jellemző településszerkezetet és építkezési módot az 1950-es években megépített katonai reptér, a laktanya és a lakótelep gyökeresen változtatta meg. A település jelentős részét elfoglalták a honvédségi objektumok. Ez elsősorban a reptér és a laktanya beépítését jelentette. A hagyományos falvakra jellemző házak mellett megépültek a reptéren és laktanyában szolgálatot teljesítő katonák 2-3 emeletes, zömmel lapos tetős tömbháza

A község 1995-ben a nemzetközi és hazai érdeklődés középpontjába került. A délszláv válság miatt Taszár az IFOR majd később az SFOR csapatok logisztikai bázisa lett. 2003-ban a taszári bázison történt az iraki önkéntesek kiképzése is. A laktanya területe jelenleg önkormányzati tulajdonban van. Karbantartása, hasznosítása nagy feladat és lehetőség is. A repülőtér területe sajnos jelenleg kihasználatlan. Az M9-es autóút kiépítésének előmunkálatai folyamatosan zajlanak. Ha az M9-es autóút megépülne, a repülőtér újra üzemelne, alapjaiban változna meg a település és az egész térség élete is. Mielőtt a folyamatok majd a megvalósítás fázisába érnek, mindenképpen javaslunk egységes arculati terv készítését a település teljes területére. Reméljük, hogy mindez nemcsak álom marad!